Çocuk Odası İçin Renk Seçimi

Tarih: 28.06.2021 12:13
Çocuk Odası İçin Renk Seçimi
Çocuk Odası İçin Renk Seçimi
 
Renk deyip geçmeyin. Bebeğinizin ya da çocuğunuzun odasını dekore ederken, renk, önemli konuların başında geliyor. Üstelik renk sadece, seçilen dekorasyon tarzıyla ilgili değil. O, zihinsel ve bedensel etkilere de sahip.
Her biri farklı frekanslara sahip renkler, ışığın meydana getirdiği enerjiyle zihinsel durumu ve vücut sistemlerini etkiler. Bu etkiler, çocuklar ve bebekler üzerinde daha kuvvetli olabilmekte. O nedenle, bebek/ çocuk odası için renk seçiminde dikkatli olmanızda fayda var.
İşte, farklı renkler ve kullanım yoğunluklarına bağlı olarak yarattıkları etkiler!
 
Sarı Rengin Etkileri
 
Yoğun olmayan sarı renk kullanımı, odaklanmanın güçlenmesini ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
Yoğun sarı kullanımı ise çocuklarda huzursuzluk, öfke ve telaş duyguları ortaya çıkarır.
 
Turuncu Rengin Etkileri
 
Yoğun olmayan turuncu renk kullanımı, dışa dönük bir kişilik geliştirmeye yardımcı olabilir. Turuncu, sosyal ilişkilerde tarafları rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bununla birlikte, sıcak bir ton olduğu için yoğun turuncu kullanımı da telaş ve huzursuzluk yaratabilir.
 
Kırmızı Rengin Etkileri
 
Ne oranda kullanılacağı konusunda en çok dikkat etmeniz gereken renk, kırmızı. Az miktarda kırmızı, zihinsel berraklık ve fiziksel enerji verecektir. Kırmızının yoğun kullanımı ise öfke, endişe, saldırganlık, konsantrasyon sorunları gibi olumsuz etkilere sahip.
 
Mavi Rengin Etkileri
 
Mavi, kan basıncını düşürerek bedeni gevşetir ve huzur verir. Özellikle açık tonlar, bahsi geçen tesirleri daha kuvvetli şekilde sergileyecektir. Saldırganlık ve uykuya dalma gibi sorunların gözlendiği çocukların odasında mavi rengin sakinleştirici karakterinden yardım alınabilir.
 
Yeşil Rengin Etkileri
 
Yeşil de tıpkı mavi gibi zihni sakinleştirir, bedeni gevşetir ve odaklanmaya yardım eder.
Yeşilin ayrıca okuma becerisi üzerinde de olumlu etkileri gözlenmekte. Yapılan araştırmalar, okuma metinlerinde kullanılan yeşil rengin, okuma hızını arttırdığını ve metnin anlaşılmasını kolaylaştırdığını göstermekte.
 
Pembe Rengin Etkileri
 
Kız bebek/ çocuk odalarında yaygın şekilde kullanılan pembenin yoğun olmayan kullanımı sakinleştirici iken, yoğun kullanımı huzursuzluğa yol açabilir.
 
Tek Renk Hâkimiyetinden Kaçının
 
Çocuğun Odası Ne Renk Olmalı diye düşünmekten ziyade, hangi renkleri ne oranda kullanacağınız konusunda doğru karar vermeye odaklanın. Bazı renkler, yoğun kullanımda olumlu özelliklerini kaybedip, aksi yönde etkiler göstermekte.
İdeal olanı, birden fazla rengin oda içine dengeli şekilde dağıtılması. Birden fazla renk ayrıca, çocuğun görsel hafıza gelişiminde de önemli etkilere sahiptir.
 

 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...