ONLİNE SATIŞ
DANIŞMANI
Mağazadaki temsilcilerimiz ile canlı görüşme yapın!
ONLİNE SATIŞ
DANIŞMANI
Mağazadaki temsilcilerimiz ile canlı görüşme yapın!

El Dokuma Halı Nasıl Temizlenir?

Tarih: 30.11.2021 12:01
El Dokuma Halı Nasıl Temizlenir?
İlmek ilmek işlenen El Dokuma Halıları bu kadar özel kılan nedir? Onları temizlemek için hangi yollara başvurulmalıdır. Hepsi yazımızda sizi bekliyor.

El Dokuma Halı Modelleri

Günümüz modern dekorasyon anlayışında da kendine özel bir yer bulan El Dokuma Halılar, mekanlara bir yaşanmışlık hissi katar ve zeminde sanatsal bir sunum sergiler. Genellikle evinde karakteristik bir stil yaratmak isteyenlerin seçimi olan bu dokuma halılar halı dokuma sanatçıları tarafından tek tek elle işlendiği için satın alacağınız el dokuma halısı size özel olacaktır. Bir nevi benzersiz de diyebiliriz. Eğer bir el dokuma halısı satın alma niyetindeyseniz öncelikle kaliteli ve kalitesiz farkını iyi ayırt etmenizi öneririz. Ama bunun öncesinde makine halısı ile el dokuma halı ayrımını doğru yapmak gerek. Otomasyon olarak seri halde üretilen makine halılarının arkalarındaki hav ilmek yapılarına bakarak farkı anlamanız mümkün. Kusursuz simetrilerin olduğu ilmek izlerinden söz ediliyorsa halılar makine halısıdır. El dokumasında ilmek düğümler ellerle tek tek atıldığı için kusursuz bir simetriden bahsedilemez; ilmekler ise daha belirgin haldedir. 
 

El Dokuması Halı Yıkanır mı?

Hassas bir işçilikle dokunan halılar ipliğin türüne ve dokuma stiline göre titiz işlemlerden geçer. Bu nedenle el dokuma halılar yıkanırken belirli kurallar çerçevesinde hareket edilmelidir. Kök boyası ya da kimyasal boyalar ile boyanan söz konusu halılar yıkama talimatlarına uyulduğu takdirde sık olmamak kaydı ile yıkanabilir özelliktedir. El dokuma halılarında ilmeklerin zarar görmemesi ve boyaların solmaması için seri hareket etmek gereklidir. Halılar renklerinin birbirine karışma tehlikesi gözetilerek özel temizleme ürünleriyle yıkanmalıdır. Bu nedenle halı konusunda uzman olan profesyonel kuruluşlara yıkatma yaptırmanız önerilir. Bu kuruluşlardan ise gerekli tüm güvenceleri almalısınız. 
 

El Dokuma Halı Evde Nasıl Temizlenir?

Temiz tutmak istediğiniz el dokuma halınızı elektrikli bir süpürge yardımıyla yumuşak hareketlerle süpürerek kaba kir ve tozdan arındırabilirsiniz. Eğer kazayla halınıza sıvı döktüyseniz temiz bir kâğıt havlu ya da bezle halıya tampon yaparak sıvıyı hızlıca emdirmelisiniz. Dökülen sıvı madde katı malzemeler içeriyorsa önce katı maddeleri almaya yoğunlaşın. Bunun için, katı maddeyi dıştan merkeze doğru olan hareketlerle kaşık yardımıyla toplayın. Katı malzemeden kalan sıvıyı yine havlu ile emdirin. Bu işlemlerde sonra halınızda oluşması muhtemel olan lekeli bölgeyi ıslatıp doğallığına emin olduğunuz beyaz bir sabun ile köpürtebilirsiniz. Elinizle yumuşak hareketlerle ovup durulayarak temizliği bitirin. Fazla sıvıyı havluyla emdirerek ve kuru bir yere sererek kurumasını sağlayın.
 

El Dokuma Halı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Halı sektöründe sahte malzemeler, kalitesiz yünler kullanılarak üretilen el dokuma halılar da bulunmakta. Bu nedenle el dokuma halınızı araştırırken hangi tip yünden ve ipekten olduğunu öğrenebildiğiniz adreslere yoğunlaşın.  En Kaliteli El Dokuma Halılar ile göz dolduran Halıcımdan’ın renkli dünyasına online bir bakış atabilirsiniz. Kalite ve fiyat konusunda maceraya atılmadan, gönül rahatlığıyla el dokuma halınızı satın alabilirsiniz.
 

 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...