Makine Halısı Nedir?

Tarih: 29.03.2022 14:54
Makine Halısı Nedir?
Makine dokuma olarak da bilinen Makine Halısı, bilgisayarla çalıştırılan elektrikli dokuma tezgahlarında dokuma halılardır. Farklı ebat ve renklerdeki ipliklerle üretilen makine halılarını gelin hep beraber inceleyelim. İyi okumalar

Makine Dokuma Halı Nedir?

Makine Dokuma Halısı, bilgisayarla çalıştırılan elektrikli dokuma tezgahlarında dokuma halılardır. Makine halıları, çok çeşitli ebat, renk ve farklı ipliklerle üretim yapılmasına olanak vermiştir. Ayrıca, makine dokuması ile, popüler el dokuma halı desenleri çok daha uygun fiyatlarla üretilebilmektedir. Bu nedenle de çok tercih edilen halı çeşitlerinden biridir.
Teknoloji ile birlikte halılar arasındaki farklarda azalmaya başlamıştır. El yapımı halılar ile makine dokuma halıları arasında artık çok fazla fark yoktur. Geçmişte halı kelimesi orijinal olarak el yapımı halıları tarif ederken, şu anda hem el yapımı hem de makine halısı anlamına gelmektedir. Genellikle yün veya diğer doğal elyaflardan yapılan el yapımı halılar, halı endüstrisinin referans noktasıdır. Bununla birlikte, teknolojideki gelişmeler, bir zamanlar el yapımı halılar için mümkün olmayan karmaşık tasarımları, makine halıları mümkün kılmıştır. Günümüzde makine halısı üreticileri, makineler kullanılarak çok kaliteli halılar üretmektedir.

Halı seçiminde en önemli unsur ekonomik olanaklardır. Önemli olan halıyı ne kadar süre ile kullanmak istediğimiz ve bu süre boyunca halıdan beklediğimiz performans kriterleridir. Kaliteli bir halı aldığınızda, ödediğiniz fiyat ne kadar yüksek olursa olsun karşılığını uzun yıllar boyunca alabilirsiniz. Bu nedenle özellikle yoğun trafiğe maruz kalan bölgeler için alabileceğiniz en iyi halıyı almanız uzun vadede kâra geçmenizi sağlayacaktır. Kullanılan ipliğin cinsi ve halının yapım şekli, bir halının kalitesini belirleyen en önemli özelliklerdendir. Günümüzde kullanmış olduğumuz makine halılarının büyük bir çoğunluğu sentetik iplik ile üretilir. 4 temel sentetik iplik çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Polyamid (naylon),Polipropilen (PP),Polyester ve Akrilik. Bu dört çeşit sentetik iplik birbirleriyle harmanlanabildiği gibi yün ile de harmanlanabilmekte ve alternatif elyaf /iplik çeşitleri olarak karşımıza çıkabilmektedir. Makine Dokuma Halıları bu noktada tamda fiyat performans halılarının başında gelmektedir. Uygun fiyatlı oluşu ve temizliği oldukça kolaydır. Eğer elde yıkamak yerine bir halı yıkama firmasında halınızı yıkatsanız bile maliyeti oldukça düşüktür. Özellikle son dönemlerde farklı çeşit ve ebatlarda oldukça fazla makine dokuma halı çeşitleri çıkmıştır. Bu yüzden makine dokuma halıları şu an en çok tercih edilen halı türleri arasındadır.   
 

Makine Halısı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir mekânı dekore ederken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri halı seçimidir. Dekorasyonda mobilyaları tamamlayıcı birer aksesuar olarak sınıflandırılan halılar, doğru niteliklerde seçildiğinde yaşam alanlarında uyumlu bir atmosfer yakalamanıza yardımcı olacaktır. Ancak Makine Halısı Seçerken sadece dekorasyonda göze hoş görünmesi değil, ölçüsü, iplik özelliği gibi bazı teknik bilgilerinde dikkate alınması gerekir. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak yapacağınız seçim, daha kaliteli ve uzun süre kullanıma uygun bir makine halısına sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bakacağınız kriterlerden ilki kullanım alanıdır. Diğer kriter ise renk, ebat ve desenlerdir. Bunlardan sonra en teknik özellik ise ipliktir. Bir makine halısı için iplik özelliği onun nasıl bir dokuya sahip olduğu hakkında bize bilgi verir. Halının hangi iplik türünde üretildiği onun kullanım alanından kolay temizlenip temizlenmesine, leke tutmasından yumuşak ya da sert bir dokuya sahip olmasına kadar pek çok özelliğini belirlemektedir. Son olarak da maliyet bir makine halısı için dikkat edilmesi gereken kriterlerden biridir.  
 

En Kaliteli Makine Halıları

En Kaliteli Makine Halıları konusunda uzun yıllardır birinci olan Halıcımdan, sizlere en iyi makine halılarını sunmaktadır. Evinizin temasına, dekorasyonuna uyacak olan makine halıları her çeşit ve ebatlarda sizlere sunulmaktadır. Farklı desenlerdeki makine halıları için yapmanız gereken Halıcım sitesine girerek sizlere en uygun halıyı seçmektedir. Evinizin dekorasyonu için en önemli şeylerden biri olan makine halıları için siz de halicimdan.com’u ziyaret edin!
 
Yükleniyor...