Kilim Nerelerde Kullanılır?

Tarih: 18.04.2022 13:12
Kilim Nerelerde Kullanılır?
Evimizi ev yapan en önemli eşyalardan biri kilimlerdir. Kilim özellikle yaz aylarında evin daha derli toplu durmasına neden olur. Bu yazımızda kilim ve kilim ile ilgili detaylı bilgileri sizinle paylaşacağız. İyi okumalar.

Kilim Nedir?

Evlerimizde bahar aylarında belirli değişiklikler yapmak herkesin tercih ettiği bir durumdur. Kışlık eşyaların kaldırılması ve yerine bahar aylarında konforla kullanabilecek eşyaların gelmesi de buna örnek gösterilebilir. Kış aylarının o kasvetli havasından kurtulmak için yapılacak en güzel şeylerden biri de halıların yerine Kilim tercih etmektir. Kilim, iki iplik sistemine dayanılarak yapılan ve belli bir anlayışla yapılan dokuma işidir. Kilimlerde ters ve düz kavramı halıdaki gibi yoktur. Bilinen en eski dokuma türlerinden biri olan kilimler hayatımıza girdikten sonra oldukça popüler ürünler olmuştur. İnce yapısı ve rahat yıkanması kilim için en çok tercih edilen ürün olmasına neden olmuştur. Çünkü günümüzde her şey için en pratik çözümlere başvurulmaktadır ve halının o kaba ve zor yıkama işi kilimler için geçerli değildir.    
 

Kilim Hakkında Merak Edilenler

Günümüze baktığımızda neredeyse her yerde satılan kilim modellerinin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Ufak bir araştırma yaptığımızda tarihimiz içinde oldukça önemli olan bu dokuma türü ilk olarak eski çağlardan beri bilinen Orta Asya, İran, Anadolu ve Kafkasya da hayvancılıkla geçinen göçebelerin yaptığını bir dokuma türüdür. Günümüzde kullanım alanı oldukça genişleyen bu ürün evlerde halı yerine veya erzak çuvalı, heybe veya otel, büro gibi yerlerde dekoratif bir eşya olarak duvarlarda kullanılmaktadır. Eski zamanlarda neredeyse her evin duvarında olan bu Kilim Modelleri, kendi tarihimiz için oldukça önemlidir. Kilim yapmak için dokuma tarağı ile çalışmanız gerekmektedir. Bu da günümüzde oldukça emek isteyen bir durumdur. 

Hâlâ, kilim sanatının yaygın olduğu bölgeler vardır. Bunlardan biri de Isparta'daki Yörük köyleridir. Bununla birlikte Türkmen köylerinde de kilim dokumalarına rastlanır. Türk kültürünün bir parçası olan bu ürün Türklerin yaşam tarzlarını, duygu ve düşüncelerini anlamak içinde oldukça iyi bir seçenektir. Çünkü eski zamanlarda kilimler veya halılar duygu ve düşünceyi zanaat yoluyla aktarma işlevi görmekteydi. Bu yönüyle bakıldığında halı ve kilim Türk kültüründe özel bir yeri vardır. Örneğin, hayat ağacı, kilim dokumasında sonsuzluğu ifade eder. Bununla birlikte “Su yolu” adı verilen motif suyun önemine dikkat çeker gibi birçok örnek vardır. Bu noktada halı ve kilim eski zamanlardan beri Türk kültürünün bir parçası olmuştur. Bununla birlikte incelendiğinde bu dokuma ürünlerinin ilk defa Türkler tarafından yapıldığı ispat edilmiştir. Bir gün yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bu zanaat evleri sizler için oldukça bilgilendirici de olacaktır.   
 

Büyük Kilim Modelleri

Piyasada oldukça fazla kilim modeli vardır. Bunar renklerine, dokuma türlerine veya boyutlarına göre ayrılmaktadır. Son zamanlarda en çok tercih edilen modeller ise Büyük Kilim Modelleri olmaktadır. Kişiler genelde baharın gelmesi ile birlikte ince ve hava alabilen özellikteki kilimleri halı gibi kullanmaktadır. Bu yüzde de salon diye tabir ettiğimiz yerlere uygun büyük kilim modelleri için oldukça fazla araştırma yapmaktadır. Bu konuda halicimdan.com sizlere en iyi hizmeti vermek için birçok kategoride kilim modelini sunmaktadır. İstediğiniz renkte ve tarzdaki kilimler için sitemizdeki kategorilerden kilim modellerini inceleyebilirsiniz. Özellikle son dönemlerde fiyatları da değişiklik gösteren kilimler için Eko Halı’ya ait kilim modelleri sizlere en uygun fırsatı sunmaktadır. Oldukça fazla seçeneği ile istediğiniz tarzda bulabileceğiniz bu kilimleri ister evinizde isterseniz de iş yerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...